Naujienos


Pirmojoje rizikos kapitalo konferencijoje užmegztas dialogas tarp rizikos kapitalo fondų ir Lietuvos įmonių atstovų

2010-11-17

Lapkričio 23 d. vykusioje konferencijoje „Rizikos kapitalas: neišnaudotos galimybės verslui", kurią rengė advokatų kontora „Raidla Lejins & Norcous" su žurnalu „IQ Economist", buvo kalbėta apie rizikos kapitalo finansavimo galimybes, kurios šalies verslui yra menkai žinomos. Konferencijos dalyviai teigė, kad ši konferencija - tai pirmasis žingsnis formuojant erdvę, galinčią suartinti rizikos kapitalo fondus ir šalies įmones.

Konferenciją atidarė Lietuvos Respublikos ūkio ministras Dainius Kreivys, pasaulines ir Lietuvos tendencijas pristatė rizikos kapitalo asociacijų atstovai, fondų valdytojai, įmonių vadovai, teisės specialistai. Konferencija sulaukė pusantro šimto dalyvių, kurie susipažino ne tik su naujausiomis tendencijomis, bet ir aktyviai dalyvavo diskusijoje „Kaip parduoti idėją verslo angelui, arba ES pinigai lietuviškam rizikos kapitalui".

Rizikos kapitalas pasaulyje dažnai padeda iškilti nedidelėms, mažai žinomoms, tačiau novatoriškų idėjų turinčioms įmonėms. Lietuvoje šios rūšies finansavimas dar tik skinasi kelią: rizikos kapitalo fondų atstovai ieško didelį augimo potencialą turinčių verslo idėjų, verslininkai dažnai nenutuokia apie šias finansavimo galimybes.
Advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous" vadovaujantis partneris Irmantas Norkus, pristatydamas smulkių ir vidutinių įmonių apklausos rezultatus, teigė, kad didžioji dalis verslininkų nėra nieko girdėję apie rizikos kapitalo sąvoką ir tik vienas iš dešimties tokių verslininkų savo idėjai įgyvendinti bandytų gauti finansavimą iš rizikos kapitalo fondų.

Konferencijoje nemažo susidomėjimo sulaukusio pranešimo autorė Rina Pridor, Izraelio vyriausybės konsultantė, teigė, kad jos šaliai pereiti nuo apelsinų auginimo prie inovacijomis paremta ekonomika padėjo valstybės sukurta infrastruktūra.

Prieš kelis dešimtmečius Izraelyje būtent valstybė tapdavo pirmuoju investuotoju į ką tik veiklą pradėjusias įmones ir specialiai įkurtuose inkubatoriuose jiems padėdavo atsistoti ant kojų. Pranešėjos nuomone, tokios nedidelės valstybės kaip Izraelis ar Lietuva neturi didelio pasirinkimo ir konkurencinį pranašumą gali pasiekti tik per jose sukurtas inovacijas.

Vokietijoje šiuo metu dirbantis fondo „Neuhaus Partners" vadovaujantis partneris Paulas Jozefakas aptarė, į kokias idėjas yra pasirengę investuoti rizikos kapitalo atstovai ir kokios idėjos šiuo metu pasaulyje yra paklausiausios.

Pasak jo, labiausiai rizikingas idėjas pasirengusius finansuoti investuotojus domina su interneto ir mobiliosiomis technologijomis susiję projektai, galintys pritraukti milžiniškus vartotojų srautus, pavyzdžiui, tokie, kaip socialinis tinklas „Facebook" ar muzikos transliacijų paslaugas teikiantis „Spotify".

Atgal