Naujienos


Europos Sąjungos parama ar investicija?

2014-07-29

Brolis
„Istoriškai susiklostė, kad ES struktūrinių fondų lėšos verslui buvo skirstomos kaip negrąžintina parama. Tačiau, tai keičiasi – šiuo metu jos vis labiau yra orientuojamos į finansines priemones Tai – ypač teigiamas pokytis, leisiantis daug efektyviau išnaudoti ES struktūrinių fondų lėšas“, - sako Lietuvos Rizikos ir Privataus kapitalo asociacijos valdybos pirmininkas Simonas Gustainis. 

Rizikos kapitalo fondų valdytojams patikėtos ES struktūrinių fondų, valstybės bei privačių investuotojų lėšos buvo investuotos į keliasdešimt įmonių, veikiančių aukštųjų technologijų (pvz. „Altechna“, „Eldes“), paslaugų, gamybos („Putokšnis“), energetikos („Lignoterma“) ir kitose srityse. Be to, rizikos kapitalo fondai itin aktyviai prisidėjo prie jaunų įmonių, tokių kaip „Brolis Semiconductors“ plėtros. 

Lietuvoje buvo įsteigtas JEREMIE kontroliuojantysis fondas, kurio valdytoju buvo paskirtas Europos investicijų fondas. Per JEREMIE kontroliuojantįjį fondą šiuo metu įgyvendinamos trys rizikos kapitalo priemonės, kurioms skirta 42 mln. eurų ES struktūrinių fondų lėšų. 

Investicijos į skirtingos stadijos verslus 

JEREMIE fondo tikslas – padėti vidutinėms ir mažoms ir labai mažoms įmonėms rasti investuotojų. Iki su JEREMIE fondo ir privačių investuotojų lėšomis įsteigtų rizikos kapitalo fondų veiklos pradžios 2010 m. įmonėms tai buvo labai sunki užduotis – šalyje veikiančios užsienio investicinės bendrovės noriau rėmė didelius, patirtį ir užtikrintą sėkmę turinčius verslus, tuo tarpu mažesnėms, pradedančiosioms įmonėms gauti reikalingo kapitalo buvo beveik neįmanoma. Pradėjus veikti JEREMIE fondui, Lietuvoje susikūrė visa rizikos kapitalo ekosistema: fondai, investuodami ES, valstybės bei privačių investuotojų lėšas, prisideda prie pačių perspektyviausių ir inovatyviausių ivairios stadijos verslų gimimo ir plėtros. 

JEREMIE fondas – skėtinis fondas, kontroliuojantis net penkių specifinių rizikos kapitalo fondų veiklą, tarp jų ir „LitCapital I“. JEREMIE fondo valdytoju buvo paskirtas nuo 1994 metų visoje Europos Sąjungoje veikiantis Europos investicijų fondas (EIF). EIF labai svarbus Europos rizikos kapitalo rinkos dalyvis, ypač aukštųjų technologijų ir verslo pradžios segmentuose,, valdantis daugiau nei 13,5 mlrd. EUR investicijų portfelį. EIF patirtis ir žinios leido Lietuvoje per keletą metų sukurti rizikos kapitalo infrastruktūrą. Minėtų penkių fondų valdytojai sutartinai pabrėžia ir dar vieną EIF privalumą – tai viena geriausiai Europoje žinomų finansinių institucijų, tad jos dalyvavimas finansavime leidžia fondams lengviau pritraukti privačius investuotojus ir užsienio fondus. 

„EIF užtikrina pasitikėjimą ir skaidrumą, nes fondo pagrindinis akcininkas yra Europos investicijų bankas ir netiesiogiai ES valstybės. EIF veikia pagal rinkos standartus, diegia geriausią rinkos praktiką ir kartu tai derina su rinkos vystymo misija. Investuotojams tai svarbiausi faktoriai“, - sako „Verslo angelų fondas I“ partneris Arvydas Strumskis.

Kiekvienas iš 5 su JEREMIE įkurtų rizikos kapitalo fondų turi šiek tiek skirtingą veiklos kryptį, taip garantuojant, kad reikiamas investicijas gaus skirtingų stadijų perspektyvūs verslai – tiek besikuriantys, tiek jau veikiantys ir besiplečiantys. Į pastarąsias įmones investuoja LitCapital.

Investuoti į tai, kuo didžiuojamės 

„Investicija yra tai, kas grįžta. Ir šios investicijos grįžta su kaupu“, – mano fondo „LitCapital“ investicinių projektų vadovas Julius Dukšta. Pasak jo, ES lėšos tokiu būdu nukreipiamos ten, kur jų labiausiai reikia ir jos gali generuoti didžiausią grąžą. „LitCapital“ fondas valdo 25 mln. eurų, kuriuos investuoja į įmones, jau veikiančias rinkoje ir ieškančias kapitalo tolimesniam augimui. Pasak jo, šiuo metu fondas savo investiciniame portfelyje turi septynių įmonių akcijas. „Visos investicijos tikrai perspektyvios, nukreiptos į įdomius verslus“, – sako J. Dukšta. 

Kaip vieną iš investicijų pavyzdžių jis paminėjo UAB „Eldes“, kuriančią ir gaminančią itin pažangius nuotolinio valdymo įrenginius ir sprendimus M2M (machine to machine) rinkai. „Nuo 2005 metų veikianti ir aukštųjų technologijų srityje besispecializuojanti, perspektyvi ir itin sparčiai auganti įmonė idealiai atitiko visus mūsų investavimo kriterijus. Investavome į tai, kuo Lietuva didžiuojasi“, – pasakoja J. Dukšta. 

Pažangumas ir įmonės kūrėjų technologinė kompetencija paskatino investuoti ir į visiškai naują įmonę „Brolis Semiconductors“. „Turime apsibrėžę savo investavimo gaires, tačiau esame linkę dirbti lanksčiai, todėl kiekvieną investavimo galimybę vertiname ir analizuojame individualiai. Ši įmonė išsiskyrė jos įkūrėjų profesionalumu ir entuziazmu. Be to, matome itin puikias perspektyvas iš šiuo metu pakankamai nišinės srities lyderio išauginti rimtą pasaulinio lygio žaidėją“, – tvirtina J. Dukšta.

Nuo 2010 m., kuomet kartu su JEREMIE kontroliuojančiuoju fondu įsteigti rizikos kapitalo fondai pradėjo savo veiklą Lietuvoje, iki šių metų gegužės pabaigos, investicijų sulaukė 66 projektai, į kuriuos investuota daugiau nei 120 mln. litų ES struktūrinių fondų ir privačių investuotojų lėšų.

Visą straipsnį skaitykite čia.

LitCapital yra plėtros kapitalo fondas, įsteigtas kartu su Europos investicijų fondu 2010 m. Fondo dydis yra 25 mln. eurų, jis investuoja į smulkias ir vidutines (privačias) įmones Lietuvoje. Investicijų tipas - ilgalaikės investicijos į privačių įmonių įstatinį kapitalą, siekiant spartesnio įmonių augimo ir plėtros. Vienos investicijos dydis - nuo 2 iki 10,4 mln. Lt. Investavimo laikotarpis - 4-6 metai.

Atgal